Saç Ekiminde Kanal Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç Ekiminde Kanal Açma

Saç ekiminde başarıyı etkileyen bazı faktörler vardır. Bunlar; donör bölgenin yeterliliği, kullanılan saç ekim tekniği, doktorun kullandığı cihazlar ve doktorun ta kendisi. İşte bu makalemizde anlatacağımız saç ekiminde kanal açma işlemi de, doğrudan doktorun el becerisiyle ilgili bir durum ve saç ekimi operasyonlarında başarıyı etkileyen en önemli faktördür!

Saç Ekiminde Kanal Açma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Saç ekiminde kanal açma, toplanan saç köklerinin yerleştirileceği yuvaların açılma işlemidir. Tüm bu işlemlerin başında, öncelikle hastanın saç ekimi planlamasıyapılır ve ön saç çizgisi belirlenir. Bilindiği üzere, kafada saçların bulunduğu üst kısımda dikkat çeken en önemli ayrıntı ön saç çizgisidir. Çünkü doğal görünümü tayin etmektedir. Gelelim asıl konumuza.

Önemli bir teknik bilgi isteyen kanal açma işleminde 3 adet teknik vardır. Bunlar; Sagittal Slit, Lateral Slit ve Perkutan’dır.

Sagittal Slit: Saç köklerinin ekileceği bölgede kesikler açılarak uygulanır. Kesiklerden dolayı iz bırakabilmekte ve doğal açıyı yakalama oranı daha düşük olduğu için günümüzde yaygın olarak tercih edilmemektedir.

Lateral Slit: Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu yöntemde Sagittal Slit tekniğinde olduğu gibi iz bırakılmaz. bu yüzden Sagittal Slit’e oranla daha çok tercih edilmektedir. Küçük açılarda kanalar açılmasını sağlayan bu teknikte doğal görünüm daha kolay verilmektedir.

Perkutan: Diğer tekniklere oranla daha uzun süren ve zahmetli bir işlem olan Perkutan Tekniği’nde, kanallar ydikey veya yatay değil; yuvarlak olarak açılmaktadır. Açılan kanalların çapları da mikro seviyede olacağı için, operasyon sonrası iyileşme süreci de daha kısa olmaktadır.

Saç Ekiminde Kanal Açma İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Öncelikle, açılacak kanallarla ekilecek saç kökleri arasında bazı uyumlar olması gerekmektedir. Açılacak kanalların derinlikleri ve genişlikleri, saç köklerinin boyu ve çapıyla uyumlu olmalıdır. Eğer bu uyum olmazsa, ekilen saçlar doğal bir görüntü vermeyecektir. Daha doğrusu bulunduğu ortama dahi uyum sağlayamayacaktır. Fazla geniş olduğu durumlarda saç kökü kanalın içinde tutunamayacak veya sağlıklı bir şekilde beslenemeyecektir. Böyle olunca da saç kökleri sağlıklı bir şekilde büyüyemeyecektir.
  2. Saç ekiminde kanal açma esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer madde ise, kanalların doğru açılarla açılmasıdır. Peki doğru açı nedir? Doğru açı, sizin doğal olan yani ekilmemiş saçlarınızın uzama yönüdür. Ekilecek saçlar için de aynı yöne doğru açılar belirlenmeli ve açılmalıdır. Bu sayede, ekim sonrasında saçlarınızı istediğiniz yönde tarayabilir, taramasanız bile kötü bir görüntü oluşmaz. Peki kanallar yanlış açılarla açılırsa ne olur? İşte o zaman, halk arasında çim adam görüntüsü olarak bilinen görünüm ortaya çıkar. Yani saçlarınız dik dik çıkar. Bu da estetik ve doğal görünüme aykırıdır.
  3. Son madde ise yine kanalların açısıyla ilgili olup, her bölgede farklı derecelerde açılara dikkat çekmektedir. Şöyle ki, kendi kafanızı da inceleyecek olursanız, her bölgede saçların uzama yönü farklıdır. Mesela, ön saç bölgenize açılacak kanallar öne doğru olmalı ve 30 dereceyle açılmalıdır. Şakaklarınızda açılacak kanallar ise öne ve yana doğru, 45 derecelik bir açıyla açılmalıdır. Saç ekiminde kanal açma işleminde şuna da dikkat edilmelidir, açılacak kanallar önden arkaya doğru gidildikçe, kanalların açıları da artırılabilir. Son olarak, tepe bölgesinin arka kısmını örnek verecek olursak, kanallar ense yönüne doğru açılmalıdır.

Kanalların açılmasının ardından saç kökleri, kanallara (yuvalara) yerleştirilir ve operasyon başarıyla tamamlanır.

Sonuç olarak, saç ekimi tamamen estetik kaygılarla yapılan operasyonlardır. Bu yüzden doğal görünüm çok büyük önem arz eder. Saç ekiminde kanal açma işlemi de doğal görünümün anahtarıdır.