Saç Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Analizi Nedir?

Saç, her insanda dış görünüşü önemli ölçüde etkileyen ve birçok insanın dikkat ettiği doğal bir aksesuardır. Kendimizi iyi hissetmek veya başkalarına karşı güzel gözükmek için berbere veya kuaföre gider, çeşitli saç şekillendirici ürünler kullanırız. Ama birçoğumuz, görünüşümüze gösterdiğimiz hassasiyeti ve önemi saç dökülmesi yaşadığımızda göstermeyiz. Kimi zaman az, kimi zaman ise çok fazla miktarda olabilen saç dökülmelerini çoğu zaman umursamayız. Ya da çoğu durumda olduğu gibi “yumurta kapıya gelinceye kadar” bekleriz. Eğer saçlarımız bizim için önemliyse, onlara değer veriyorsak, mutlaka saç analizi yaptırmalıyız. Peki, saç analizi nasıl yapılır? Ne gibi artıları vardır?

Saç Analizi ile Hangi Sorunlar Tespit Edilir?

Saç analizinde aşağıdaki sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulur.

  • Saç dökülmesi,
  • Saçkıran alopesi/areata,
  • Kepeklenme,
  • Yağlanma,
  • Seboreik dermatit.

Yukarıdaki sorunlar arasında en başta bulunan saç dökülmesi, belki de en önemli saç sorunudur. Saç analiziyle tespit edilerek çözüm önerileri sunulan saç dökülmesi, birçok insanın karşılaştığı bir sorundur. Normalin üzerinde bir saç dökülmeniz yoksa, bunu kendi kendinize anlamanız mümkün değildir. Analiz yaptırmanın bir diğer avantajı ise, saç dökülme tipinizi öğrenerek, ona göre önlem almanızdır. Yaşlı insanlarda saç dökülmesi kendini direkt belli etmekle birlikte, genç ve orta yaşlı insanlarda saç dökülmesi kendini bir süre gizleye bilmektedir.

Saç Analizi Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Anormal bir dökülme dışında, kişi saç dökülmesini anlayamaz. Yani, saç analizi evde ayna karşısında yapılabilecek basit bir analiz değildir. Saçlarınızın sağlıklı olup olmadığını anlamamızın tek yolu saç analizidir. Günümüzde saç ekim merkezleri tarafından ücretsiz verilen bu hizmet, çok basit bir işlem olup sadece 5 dakika sürmektedir.

Saç analizi 2 şekilde yapılmaktadır:

  1. Loupe
  2. Trikoskop

Loupe, doktorlar tarafından saç analizlerinde ve saç ekimlerinde kullandığı bir cihazdır. İçinde bulunan özel mercekler sayesinde kafa derisi ve saç kökleri yakınlaştırılarak rahatlıkla görülür. Bu sayede saç sorunlarınız tespit edilebilir.

Trikoskop ise Loupe’den biraz daha farklıdır. Bir ucunda küçük bir kamera bulunan trikoskopun, diğer ucu ise bilgisayara bağlıdır. Analiz esnasında görüntüler anlık olarak ekrana verilir. Bu sayede hem doktor hem de hasta saç derisini görebilir.

Saç Analizi Yaptırmanın Artıları

Saç dökülmesi yaşayan insanların çoğunda genetik kaynaklı saç dökülmesi görülmektedir. Genetik kaynaklı dökülme dışında, saç dökülmesinde stresin rolü de küçümsenmemelidir. Bununla birlikte yanlış beslenme, hormonal sorunlar ve kaza/darbe/yaralanma gibi durumlarda saç dökülmesine sebep olabilmektedir.Analiz, işte bu yüzden önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer genetik kaynaklı bir dökülmeniz varsa, saçlarınızın dökülme seyrini saç analizi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Eğer saç ekimi yaptırmak istiyorsanız, dökülme seyrinize göre bir tarih belirleyebilirsiniz. Şayet saçlarınız yanlış beslenme, stres, hormonsal veya başka bir sebepten kaynaklı dökülüyorsa da, çeşitli saç güçlendirme işlemleri uygulatarak saç köklerinizi koruyabilirsiniz.