Micro Fue Tekniği ile Saç Ekimi - Saç Ekimi | Orhan Turnalı Saç Ekim Merkezi

Micro Fue Teknigi ile Saç Ekimi

Micro Fue tekniğinde ilk amaç kafanın arka kısmındaki saç köklerinin kısa zamanda en doğal şekilde transfer edebilmektir. Bu operasyon lokal anestezi altında yapılır.Fue tekniği açılımı (Follicular Unit Extraction) dur, fut tekniği dezavantajları nedeni ile artık tercih edilmemektedir ! Micro fue tekniği ile kanama olmadan kesmeden dokuyu tahrip etmeden rahatlıkla ekilecek greftler yerinden çıkarılmaktadır.

Micro fue tekniğinde saç köklerinin (greftlerin) yerinden çıkartılması için    0,6 – 0,7mm çapında ve saç yapısına göre daha küçük çaplı uçlar (punç) kullanılmaktadır.

Ekim yapılması planlanmış olan bölgeye  micro kanal uçları ile greftlerin yerleştirilmesi için zemin hazırlanır ve ekim yapılır.

Micro Fue Yöntemi Avantajları

İyileşme çok hızlıdır.

Kanama diğer yöntemlere nazaran yok denilecek kadar azdır.

İz yok

Sık ekim imkanı

Daha doğal görünüm

Doğal saç yönü

Sakal ve Göğüs bölgesinden nakil

Micro Fue Yöntemi Dezavantajları

Saçlar tıraşlanır (ekim ve alım yapılacak bölgenin sterilliği açısından önemlidir.)

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekim nedir?

Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirilen greft nakli işlemidir.

Saç Ekimi Zararlı Mıdır ?

Ehil ellerde,Uzman bir ekip ile  uygun koşullarda,uygun cerrahi aletlerle yapılan operasyonun bilinen bir zararı yoktur.

Kimler yaptırabilir?

Donör alan yeterli olduğu sürece saçı dökülmüş her insan yaptırabilir.

Kimler Yaptırmamalıdır?

Lokal anestezi altında yapılacak bir operasyonda kontraendikasyon oluşturacak herhangi bir sistemik hastalık varsa bu hastalık tedavi edildikten sonra yapılmalıdır. Beklentileri gerçekçi olmayan, donör alanı yetersiz hastalara önerilmemektedir. Yine aktif deri hastalığı olan hastalarda aktif hastalık tedavisinden sonra yapılmalıdır. İşlem öncesi B12, B6, çinko düzeyleri normal olmalı varsa tiroid rahatsızlığı tedavi edilmelidir. Şeker hastalarında kan şeker seviyeleri normal düzeylerde olmalıdır. Hastalarda trikotillomani, obsesif-kompülsif rahatsızlık, depresyon ve vücut dismorfik sendrom gibi psikolojik rahatsızlıkların varlığı yine de araştırılmalıdır.

Yaptırmak için bütün saçların dökülmesi beklenmelimidir?

Ön saçların çizgisi ya da arka taç bölgesi dökülmüş, diğer bölgeleri dökülmemiş hastalarda uygulamayı yaptırıp yaptırmamak konusunda bir kararsızlık olabilir. Bilindiği gibi estetik kaygılarla yapılan bir operasyondur. Çizgisinin geriye çekilmesi ya da taç bölgesinin açılması çeşitli estetik kaygılara yol açabilir. Böyle durumlarda diğer saçların dökülmesi beklenmeden yapılabilir. Fue yöntemini ilerleyen dönemlerde işlemi tekrarlamak mümkündür. Fue tekniğinin en önemli avantajlarında biridir. Yani diğer saçları da döküldüğünde doğal olmayan bir görünüm oluşmadan önce ikinci bir operasyon yapılabilir. Yıllar içerisinde yapılabilecek bu operasyonlarla hiç kel kalmadan kellik sorunu çözülmüş olur.

Saçları Kısaltmadan yapılabilir mi?

Genellikle hem alıcı alan hem de verici alandaki saçlar kısaltılmakta. Özellikle donör alan fue yönteminde kısaltılmakta dır.

İşlem ne kadar sürer?

Normal şartlarda ortalama 6 ile 8 saat arası sürmektedir.

Hastanede kalmak gerekir mi?

Saç ekimi sonrası hastanede kalmaya gerek yoktur, hasta işlemden hemen sonra evine gidebilir.

Pansuman yapılır mı?

Sonrası özellikle donör alan kapatılmakta, alıcı alan açık bırakılmaktadır. Bu pansuman ortalama 2-3 gün sonra saçlar yıkanırken çıkartılmaktadır.

Sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Özellikle işlem yapılan bölge her türlü travmadan korunmalıdır. Oluşabilecek ödemin önlenmesi hastanın sırt üstü uzanması ile engellenebilir. Operasyona bağlı ödem nedeni ile saçların çizgisi hastayı yanıltacak şekilde asimetrik ya da çok geride görülebilir. Bu tür değerlendirmelerin yapılabilmesi aslında ancak 8 ay sonra mümkün olacaktır. Eve giderken hastanın araç kullanması önerilmemektedir. Evde doktorları tarafından reçete edilen ilaçlarını kullanmaya başlayabilir. Operasyon sonrası hafif yemekler yenmesi önerilmektedir. Yine operasyon sonrası ortalama 10 gün sigara ve alkol, kullanımı önerilmemektedir.

Özel bir bakım var mıdır?

Operasyondan 2-3 gün sonra pansumanlar açılacak, alan ve alıcı alan uygun bir şekilde yıkanacaktır. Bu yıkamalar günde 1 defa olacak şekilde ortalama bir hafta on gün sürecektir. Bu yıkamalarda ilk olarak operasyon sonrası saçlı deriye uygulanmış olan ilaçlar temizlenecek, daha sonra da ekilmiş olan greftlerin en yüzeydeki deki deri parçaları düşecektir. Bu esnada ekilen greftlerin arasında görülebilecek sarı, beyaz lekelenmeler losyon artıkları olabilir. Yine bu esnada ekilmiş alan değerlendirildiğinde görülen kabuklar greftlerin en yüzeydeki deri parçalarıdır. Bu kabuklar düşerken asimetrik dökülebilirler. Bu da hastada bir tarafa az, bir tarafa çok ekilmiş gibi yanlış bir izlenim verebilir.

Kabuklar düştükten sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Ortalama bir buçuk ay hamam, havuz, sauna, deniz, ağır sporlar önerilmemektedir. Sigara ve alkol azaltılabilir. Hasta daha önce kullandığı şampuanlarını kullanabilir.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Operasyondan ortalama 3-4 hafta sonra kesik şeklinde dökülür. Bu olaya şok dökülme denilir. Aslında üreten foliküller ekilmektedir. Saçlar düşerken bu foliküller deri altında kalır ve saçları üretmeye başlarlar. Ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlarlar. Hepsi aynı anda çıkmamaktadır. Çıkışı yoğunluğu arttıracak şekilde ortalama 5 ay boyunca devam eder ve sekizinci aya kadar devam eder. Bölgelerde asimetri, bir bölgenin daha önce yoğunlaşması, başka bölgelerin daha seyrek görülmesi gibi durumlar görülebilir. Dolayısı ile bu dönemde sonucunu değerlendirmek doğru olmayacaktır. Çıkışların değerlendirilmesi için ortalama 8 ay beklenmelidir. Sekizinci ay birinci yıl arasında skar da yumuşama ve bu yumuşamaya bağlı saçlı tellerin redistribüsyonu ve ayrıca kalınlaşma görülür. Sekizinci ay ile birinci yıl karşılaştırıldığında birinci yıl görüntüsünün daha doğala yakın olduğu fark edilir. Doğal görünümü değerlendirilmesi içinde ortalama bir yıl beklenebilir. DHT hormonu tarafından etkilenmediklerinden erkek tipi kellikteki gibi bir dökülme görülmemektedir.

Operasyon sonrası kızarıklık olur mu?

Yara iyileşmesi sürecinde bir kızarıklık olabilir. Hassas olmayan ciltlerde bu kızarıklığın 10 gün içerisinde geçmesi beklenmektedir. Fakat hassa ciltlerde bu kızarıklık daha uzun sürebilir.

WhatsApp Whatsapp Üzerinden Ulaşın