Kıvırcık Saç Sendromu

Saç Ekimi Sonrası Kıvırcık Saç Sendromu Nedir?

Saç ekimi operasyonu sonrası saçların kıvırcık, güçsüz ve zayıf çıkması doğal görünümü engellediği için bir çok kişinin korkulu rüyasıdır. Peki, ekilen saçlar neden kıvırcık çıkıyor? Bu durumun daha hızlı geçmesi için neler yapmalı? Kıvırcık saç sendromunun kalıcı olmak ihtimali var mıdır? Bu yazımızda bu ve benzeri sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Saç ekimi operasyonlarında temel amaç, imkanlar dahilinde hastanın isteklerine en yakın, estetik ve doğal görünümlü saçlar yaratmaktadır. Kıvırcık saç görünümü, saç ekimi sonrası beklenti içerisinde olan hastayı korkutur, ancak bu korku gereksizdir.

Saç Ekimi Sonrası Kıvırcık Saç Sendromunun Sebebi Nedir?

Saç ekimi sonrası yeni saçlarınızı hevesle beklerken, çıkan saçlarınızın kıvırcık ve zayıf olduğunu fark ettiniz… oysa ki sizin doğal saçlarınız kıvırcık değil… Bu durumun iki temel sebebi olabilmektedir.

1.Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Güçsüzleşen Saç Kökleri Kıvırcıklaşabilir.

Günümüzde en çok FUE yöntemi ile saç ekimi yapılmaktadır. Bu operasyonlar 4 ile 8 saat arasında sürmektedir. Saç ekimi operasyonu için toplanan saç kökleri, 1- 2 saat kadar süren kanal açma i

şlemi süresince dış ortamda bekletilmektedir. Bu süreçte saç kökleri biraz yorulur ve güçsüzleşir.

Saç ekimi sonrası yeni yerlerine ekildikten sonra beslenme ve canlanma çabası içerisinde olan saç kökleri, güçsüz, renksiz, yumuşak ve kıvırcık görünebilmektedir. Güçlenme ve beslenme ihtiyacı içinde olan saç kökleri, şok dökülme sonrası yavaş yavaş kendi doğal formuna kavuşmaya başlayacaktır.

  • Ense bölgesinden alınan saç kökleriyle yapılan saç ekimlerinde kıvırcık saç sorunu geçicidir.
  • Şok dökülmeden sonra yavaş yavaş saçlar normal formuna döner
  • Kıvırcık saç sorununun tamamen geçmesi bazen bir seneyi bulabilmektedir.
  • PRP ve Saç Mezoterapisi gibi ek uygulamalar kıvırcık saç sendromunun daha hızlı geçmesine etki eder.

2.Saç Ekimi İçin Seçilen Donör Saha Kıvırcık Saç İçeriyordur.

Kıvırcık saç sorununun bir başka sebebi de, saç yapısından farklı özelliklere sahip bir bölgeden (göğüs kılları ile saç ekimi, ense kılları ile saç ekimi… vb) yapıldığında kıl yapısındaki farklılıklardan kaynaklı oluşan, kalıcı kıvırcık saç sorunudur.

Saç ekimlerinde öncelikle donör bölge olarak iki kulak arasında kalan ense bölgesindeki saç kökleri kullanılmaktadır. Bu saç kökleri saç yapısı ile uyumlu saç kıllarıdır. Saçlarınız kıvırcıksa onlarında yapısı kıvırcıktır. Saçlarınız düzse onlarda düzdür ve benzer seviyeye kadar benzer bir hızda uzarlar. Vücudumuzun diğer bölgelerindeki kıllar ise, yapı olarak bazı farklılıklara sahiptir. Göğüs kılları daha kıvırcıktır, yavaş uzarlar ve belirli bir uzunluk sonrasında uzamaya devam etmezler. Ense bölgesindeki saç kılları az olan kişiler, göğüs bölgesinden alınan kıllar ile saç ekimi yaptırmayı isteyebilirler, böyle durumlarda ekilen saçların kalıcı olarak kıvırcık olması söz konusudur.