Kas ekimi

Kaş ekimi kaş eksikliği için tıbbi açıdan yapılacak müdahale kaş nakli olarak ön plana çıkmaktadır. İnsan yüzünü bütün olarak ele aldığımızda her parçanın ayrı ve tamamlayıcı bir rolü vardır. Bu parçaların da kendi içinde eksiklikleri olduğunda kişide kendini kötü hissetmesine neden olacak güven eksikliği olarak ortaya çıkar. Ayrıca kaş yapısının yüz ifadesinde bütünleyici etkisi de göz önünde bulundurulduğunda ifade eksikliği de ayrı bir önem taşımaktadır.

Kas Dökülmelerinin ve Eksikliklerinin Kas Ekimi ile Tedavisi

Kaş dökülmeleri ve azalmalarının en büyük nedeni kaşları düzenlemek amacıyla yolarak köklerinden sökülmesi ile ortaya çıkan eksikliklerdir. Tüm kıl tüylerinde olduğu gibi belli bir sayıdan sonra alınan kaşlar yerlerine gelmemekte zayıflayıp dökülme eğilimi göstermektedir. Güzellik anlayışı zaman içerisinde değiştiği için bu operasyon bu sorunu yaşayan kişiler için başvuru gereksimi olmuştur.

Daha önceleri ince kaşlar talep eden kadınlar, şu anda daha kalın ve gür kaşları olması yönünde bulunmaktadırlar. İnce ve belirli belirsiz düzensiz kaşları kaş ekimi sayesinde doğal bir görünüm kazandırılabilir. Kaşlara yapılan kalıcı makyaj ve dövmelerde aynı şekilde kıl köklerine zarar verirler, silinmesi için uygulanan lazer tedavilerde yine kaşların kıl köklerine epilasyon etkisi gösterip, yok olmasına neden olacaktır.

Kaş ekimi yeni bir çözüm sayılır ve bundan önceki çözüm olarak kalıcı makyaj diye adlandırılan dövme ile çözümler de üretilmiştir ancak yapılan dövmenin renklerinin ilerleyen zaman ile birlikte solması hem kötü bir görüntüye hem de kalıcı olduğu için kişinin kendini bu görüntü ile kötü hissetmesine neden olur. Bunun haricinde sağlıklı bir ortamda yapılmadığı durumlarda ciddi cilt hasarları ortaya çıkabilmektedir. Cilt üzerinde yapılan işlemler dikkatsiz yapıldığında cilt kanserine varabilecek sonuçlar verebilir, bu nedenle bu tür kararlar almadan önce iyi bir araştırma yapılması veya öncelikle bir doktora gidilmesi uygun olacaktır.

Kas Ekimi Nasıl Yapılır ?

Kaş ekimi için uygulanan prosedür öncelikle işlem yapılacak bölgenin belirlenmesi ve donör bölgenin belirlenmesi ile başlar. Saç ekiminde olduğu gibi yine donör bölge olarak ense kıllarından yararlanılır. Gerekli görüldüğü durumlarda ense bölgesine ilaveten favori bölgeleri veya vücudun başka bölgelerinden kök alınıp transfer edilmesi de mümkündür. Kaş ekimi için bir önemli nokta da kaşların yönüdür, kaş yönü diğer kaşların yönüyle aynı olmalıdır ve muhakkak fue yöntemiyle transfer yapılmalıdır. Aksi durumda elde edilecek sonuç yapay ve kötü olacaktır. Ekilecek greftlerin açıları değişkenlik gösterebilir ancak ortalama olarak 20 ya da 25 derecelik açıyla ekilir.

Transfer edilecek kök miktarı için de net bir bilgi vermek yerine durumun incelenip net bir kanıya varmak uygun olacaktır. Ancak diğer bölgelere uygulanan işlemlere göre kaş bölgesinde yapılan ekimlerde daha az kök kullanılır ve dolayısı ile iyileşme süreci de hızlı ve kısa olur. Transfer işlemi fue yöntemi ile yapılacağı için donör bölgede ve operasyonun yaptığı alanda oluşacak izler geçici olacaktır ve iyileşme süreci çerçevesinde kaybolup uyum sağlayacaktır.