Greft Nedir? Operasyonun Başarısını Etkiler mi?

Greft Nedir? Saç Kökü ile Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

Sağlık alanında diş hekimliğinden cerrahi diğer işlemlere kadar birçok farklı branşta kullanılan greft, saç ekimi operasyonlarında da sıklıkla kullanılan bir terimdir. Kişinin donör alanından toplanan saç köklerini içinde bulunduran greft, bir doku parçasıdır. Ve bu doku parçası, saç ekiminde başarıyı artıran en önemli faktörlerden biridir. Peki greftin özellikleri nelerdir? Saç kökleri ile arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Greft Niçin Önemlidir? Özellikleri Nelerdir?

Saç ekimi operasyonlarında greftler, kişinin donör bölgesinden toplanarak kelleşmiş alana ekilir. Greftlerin içerisinde çeşitli sayılarda saç kökleri ve bir miktar da deri bulunmaktadır. Nasıl ki herkesin DNA’sı farklıysa, herkesin grefti de farklıdır. Bu farklılık kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi insanların güçlü, kimilerinin yoğun, kimilerininki ise büyük olan greftlerin, sayıları da her insanda farklıdır. Bazı insanlarda bir greftin içinde 2 adet saç kökü varken, bazılarında ise 3, 4 veya 5 adet bulunabilmektedir. İşte bu yüzden greftler saç ekim operasyonlarında başarıyı etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Eğer greftiniz yoğun ve güçlü ise, donör alanınızdan daha fazla sayıda greftler toplanarak daha fazla saç kökü ekilebilir. Bu da doğal görüntü açısından büyük önem arz eder. Burada bir hususu daha hatırlatmakta fayda var; greft sayısı saç kökü sayısıyla aynı anlama gelmemektedir. Saç kökü greftin içinde bulunmaktadır.

Örnek vermek gerekirse, Ahmet’ten 2000 greft toplanmıştır. Ahmet’in her bir greftinde 3 adet saç kökü varsa, Ahmet’e 6000 adet saç kökü ekilir. Yani bu örneğe göre 2000 Greft = 6000 saç köküdür. Haliyle ekilecek alanda ne kadar saç kökü çıkacağı, toplanan greftin içindeki saç köküyle doğru orantılıdır. 

Peki greftler donör bölgesinden nasıl toplanır?

Saç ekim operasyonlarında 2 adet teknik kullanılmaktadır; FUT ve FUE. FUT’ta donör alanından büyük bir deri parçası alınırken, FUE’de ise bu işlem tek tek yapılır. Bu yüzden FUT Tekniği’nde operasyon sonrasında ensenizde gözle görülür şekilde bir iz oluşur. FUE’de ise böyle bir iz kesinlikle olmaz. Çünkü FUE Tekniği’nde, saç kökleriniz 0.6 – 0.8 mm. çapında uçları olan özel bir medikal cihazla alınır. FUT’a oranla sık ve küçük şekilde alınan greftlerden dolayı kesinlikle iz oluşmaz ve donör bölgeniz kısa sürede iyileşir. Operasyonun süresini kısaltan cihaz Mikromotor‘un kullanıldığı operasyonlarda ise toplanan greftler, “mikrogreft” olarak adlandırılmaktadır.

Greftler Toplandıkdan Sonra Süreç Nasıl Devam Eder?

Saç ekimi bildiğiniz üzere 2 aşamadan oluşmaktadır: Greftlerin toplanması ve toplanan greftlerdeki saç köklerinin ekilmesi.

  • Greftler toplandıktan sonra, ekim zamanına kadar bekletilir.
  • Bu süre içerisinde greftlerin özelliğini kaybetmemesi ve bulunduğu çevreden zarar görmemesi için, greftler özel bir solüsyonda bekletilir.
  • Bu sayede greft kaybı en aza indirgenmiş olur.