Doğal Saç Ekimi

Saç dökülmesi her üç kişiden birinin yaşadığı önemli bir sorun. Saç dökülmesi probleminin ortadan kalkması için yapılan çalışmalar hızlı bir şekilde devam etse de özellikle genetik saç dökülmesi sorunu günümüz tıbbındaki gelişmelere rağmen çözülebilmiş değildir. Kalıcı saç dökülmesinin en iyi çözümü saç ekimidir. Saç ekimi özellikle son on yılda başarılı sonuçlar sebebiyle dünya çapında saç dökülmesi için tercih edilen en iyi çözümdür. Saç ekimi yaptırmaya karar verenleri en endişelendiren konu ise doğal saç ekimi yapılıp yapılamayacağıdır.

Öncelikle gönül rahatlığı ile sizlere belirtmek istiyoruz; evet, tamamen doğal saç ekimi görüntüsü elde etmek mümkündür ancak bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç Ekiminde Doğallığı Bozan Sebepler

Günümüzde doğal saç ekimi yapılabilmektedir ancak bu her saç ekiminin tamamen doğal gözükebileceği anlamına gelmez. Saç ekiminde doğallığı bozan bir takım sebepler vardır.

 • Donör alanın yetersiz veya kalitesiz oluşu doğal saç ekimi yapılmasını engelleyebilir.

  Saç ekimi yalnızca size ait saç köklerinden yapılabilen bir uygulamadır. Eğer yeterli saç kökünüz yoksa, saç ekimi yapmak imkansız hale gelir. Az saç kökü ile yapılan saç ekimlerinde operasyon sonrası bile açıklık kalabilmektedir. Bu da istenilen doğal saç ekimi görüntüsünü engeller.

 • Ön saç çizgisinin yanlış oluşturulması doğal saç ekimi yapılmasını engeller

  Ön saç çizgisi gereğinden fazla önde ya da çok geride oluşturuması saç ekiminde doğallığı etkiler. Ön saç çizgisi yanlışlığı, yanlış saç ekimi planlanmasından kaynaklanabildiği gibi kişinin donör alanının yetersizliğinden kaynaklı da ortaya çıkabilir.

 • Kanalların yanlış derinlikte açılması doğal saç ekimi görüntüsünü engeller

  Saç Ekiminde Kanal Açma İşlemi doğallığı etkileyen en önemli konudur. Gereğinden fazla derin açılan kanallar saç diplerinde kalıcı şişliklere sebep olabilirken, saç telleri estetik olmayan bir görüntüyle çıkar.

 • Kanalların yanlış açıyla açılması doğal saç ekimi görüntüsünü engeller.

  Kanal açılması doktorun el becerisiyle gerçekleştirilen önemli bir noktadır. Saç ekiminde, saçın döküldüğü bölgeye bağlı olarak kanalların farklı açılarla açılması gerekmektedir. Özellikle ön saç çizgisinde yanlış açıyla açılan kanallar çim adam görüntüsü oluşmasına sebep olmaktadır.

 • Saç ekimi planlamasının yanlış yapılması saç ekiminin doğal görünmesini engeller.

  Kelliği çok geniş olan kişilerde saç köklerinin dağılımı çok iyi planlanmalıdır. Doğru planlanmayan saç kökleri ile iyi bir görüntü elde edilemez.

 • İkincil veya üçüncül donör alan seçilmesi doğal saç ekimi görüntüsünü engeller

  Donör alanın kalitesi kadar, donör alan olarak seçilen bölge de çok önemlidir. Günümüzde saç ekimi operasyonlarının %90’ı ense bölgesinden alınan saç kökleri ile yapılmaktadır ancak ense bölgesi yetersiz olduğu durumlarda gogüs veya sırt bölgesi gibi ikincil donör alanlar tercih edilebilmektedir. Böyle durumlarda saç yapısıyla birebir uyuşmayan kıl yapısı kıvırcık saç sendromu gibi sorunlara sebep olmaktadır.

 • Saç Ekim Merkezi Seçiminde Yapılan Hatalar doğal saç ekimi yapılmasını engelleyebilir.Saç ekimi merkezi seçiminde yapılan hatalar da, saç ekimi operasyonunu başarılı geçmesini engeller. Saç ekiminde doğallık sorunu yaşamamak için İyi bir saç ekim merkezi seçerken dikkat edilmesi gereken konular göz önünde tutulmalıdır.

  Sonuç olarak; donör bölgenizdeki yetersizlikler haricinde doğal saç ekimi yapılmasını engelleyen çözümü olmayan bir sorun yoktur. Dikkatli karar verilerek, doğru bir ekiple yapılan saç ekim operasyonları ile doğal görünümlü bir saça sahip olabilirsiniz.