Beyaz Saç Ekilir mi?

Beyaz Saç Ekilir mi?

Beyaz Saç Ekilir mi? Saç dökülmesi sorunu yaşayan ve saçında beyazlar olan birçok kişinin merak ettiği bir konu beyazlaşan saçlara saç ekimi yapılıp, yapılamayacağıdır. Öncelikle gönül rahatlığıyla şunu söyleyebiliriz: “BEYAZLAŞAN SAÇLARA EKİM YAPILABİLİR”. İçiniz rahat olsun. Ama normal saçlarda yapılan ekime oranla, daha fazla dikkat gerektirir. Çünkü saç ekiminde en önemli kıstas “doğal görünüm”dür.

Kimi zaman yaşın ilerlemesi, kimi zaman ise yaşla bağlantılı olmayan genetik yapı sebebiyle, saç kökleri beyaz veya griye dönüşebilir. Haliyle, kafa derisinde farklı yerlerde farklı renklerde saç kökleri ortaya çıkar.. Böyle durumlarda beyazlaşmış saçları yoğun olan kişilere saç ekimi yapılması ayrı bir hassasiyet gerektirir. Aksi durumlarda doğallıktan uzak görünümler ortaya çıkabilir. Boyamak suretiyle bu durum ortadan kaldırılabilecek olsa da, doğru bir saç ekimi planlaması sayesinde böyle durumlara mahal verilmez.

Beyazlaşan Saçlarda Planlama Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi beyazlaşan saçlara ekim ayrı bir hassasiyet gerektirir. Bu yüzden ekim öncesi yapılan planlama dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde görülen, alın ve tepe noktasından başlayan açılmalar yanlara doğru gelindikçe azalır. (beyaz saç ekilir mi?)

Saç köklerinin beyazlaşması ise, karışık şekilde olabileceği gibi daha çok ense ve kulak üstü diye tabir edebileceğimiz bölgelerde görülür. Bu gibi durumlarda saç ekimi planlaması yapılırken şunlara dikkat edilir: belirlenmesi,

  • Donör bölgesinden toplanacak saç köklerinin rengi,
  • Ekim yapılacak alandaki saç köklerinin rengi.
  • Toplanan saç köklerinin, ekim yapılacak bölgeye yerleştirilirken birbirleriyle uyumu.

Bu 4 madde, doğal görünümün anahtarıdır.

Örnek vermek gerekirse, ense bölgenizdeki saçların yüzde 60’ı beyazlaşmış olsun. Ekim yapılacak bölgenizde ise siyah saç kökleri çoğunlukta olsun. Böyle bir durumda, ense bölgenizden greftler toplanırken, doğal görünümü yakalamak için, ekim yapılacak bölgenizle uyumlu olacak şekilde greftler toplanmalı ve ekilmelidir.

Beyaz saçlara ekim yapılırken toplanan saç kökleri doğal görünümü sağlamak amacıyla sayıları ve renklerine göre ayrılır. Bu ayrıştırma ile ekim sırasında saç köklerinin dağılımı belirlenir ve saçın doğal yapısına uyumlu bir şekilde dağılımı yapılarak ekim gerçekleştirilir. (beyaz saç ekilir mi?)

“Beyazlaşan saçlarla, beyazlaşmayan saçların eşit olduğu durumlarda saç ekimi çok daha kolay olmaktadır. Ancak tepe bölgesi siyah saçları yoğunlukta olan kişilerde, toplanan koyu renk saç kökleri tepe noktasında başlayarak doğal bir ivme ile yanlara doğru açık renk saç köklerinin ekilmesiyle sağlanabilir.”

Şu bilgiyi vermekte de fayda var; ortalama bir saç ekimi operasyonu 4 – 8 saat arası sürmekteyken, beyazlaşan saçlara ekim ise daha uzun bir sürede tamamlanmaktadır. Çünkü, bölgesel olarak beyazlaşmış saçlara sahip kişilere yapılacak ekimlerde, saç kökleri renklerine göre de ayrılacağı için operasyon süresi artmaktadır.

Saç Ekimi Operasyonlarında Doğal Görünüm Nasıl Sağlanır?

  • Saç ekimi öncesinde yapılan muayenede, saçtaki açık alan ile saç köklerinin alınacağı donör bölgenin yoğunluğu dikkatli bir şekilde analiz edilir. Ekilecek olan saç köklerinin sayısı ve dağılımı en uygun şekilde yapılır.
  • Doğallığı etkileyen bir diğer kriterde ön saç çizgisidir. Ön saç çizgisi gerek en göz önünde olan nokta olması, gerekse yüz ile yaptığı altın oran hesaplamaları sebebiyle önem arz eder.Çim adam görüntüsü  denilen sonuçlar daha çok ön hattın yanlış şekilde yapılmasından kaynaklanmaktadır.
  • Saçta doğallığı etkileyen faktörlerden biri de saç renklerindeki uyumdur. Genetik yapısı gereği tamamen aynı renkte olmayan, gri ya da beyazlaşmış saç tellerine sahip kişilerde doğallık sorunu yaşanmaması adına saç ekimi planlaması daha bir özenle yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, saç ekimi operasyonları ülkemizde sadece ve sadece doktorlar tarafından, Sağlık Bakanlığınca onaylanmış saç ekim merkezlerinde yapılmaktadır. Doktor olmayan kişilere yaptıracağınız saç ekimleri, fiyasko ile sonuçlanır.