Alın Bölgesine Saç Ekimi

Saç ekimi operasyonları çeşitli bölgelere farklı sebeplerle yapılabilmektedir. Alın bölgesine saç ekimi yapılması da bunlardan biridir. Alın bölgesi, ön saç çizgisi, ön çizgi gibi farklı isimlerle ifade edilebilmektedir. Alın bölgesi sıklıkla saç ekimi yapılan alanlar arasında yer almaktadır.

Alın bölgesine saç ekimi yapılmasının birçok farklı sebebi vardır. Şimdi alın bölgesinin niçin bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım;

Alın Bölgesi ve Estetik Açısından Önemi

Alın bölgesine saç ekimi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

Alın bölgesi, estetik açıdan oldukça önemli ve hassas bir noktadır. Alın genişliği, ön saç çizgisinin şekli ve duruşu kişinin yüzüne farklı karakteristik özellikler katabildiği gibi, daha fenimen ya da erkeksi, daha genç ya da yaşlı, daha sert ya da daha ılımlı bir yüz şekline sahip olmanıza sebep olabilir.

Alın bölgesi doğduğumuz günden bu yana dinamik ve değişen bir yapıya sahiptir. Yaşımız ilerledikçe alın bölgesi de genişlemeye başlar.

Alın bölgesinin bu kadar önemli olmasının bazı sebepleri de vardır.

Alın bölgesine yaptırmayı düşündüğünüz saç ekimi göz önünde ve göz hizasında olduğu için ekstra bir öneme sahiptir. Ayrıca saç dökülmelerinin alın bölgesinden başlaması, gereksiz alın genişliğinin insanları estetik açıdan kötü göstermesi gibi sebepler alın bölgesine saç ekimi yaptırmanın önemini göstermektedir.

Göz önünde ve göz hizasında yer alması

İnsanlar arası iletişim için oldukça önemli bir konu olan göz teması, gözün çevresine yakın noktaları da bir o kadar değerli kılar. Alın bölgesi göz hizasının hemen üstündedir ve alın bölgesi göz önündedir. Hem aynaya baktığında kişinin kendi gördüğü hem de çevresi tarafından en sık görülen bölümlerin içerisinde yer alan alın bölgesinin estetiği, kişinin yüz bölgesinin direkt olarak etkilediği ve iletişim açısından çok önemli bir noktada yer aldığı için ayrı bir önem taşımaktadır.

Saç dökülmelerinin alın bölgesinden başlaması

Alın bölgesinin bu kadar önemli olmasının bir diğer sebebi ise, özellikle 3 erkekten 1 inde görülen erkek tipi dökülmelerin alın bölgesinden başlamasıdır. Saç dökülmelerinin ilk belirtileri alın bölgesindeki açılmalardır. Alın bölgesinden başlayan saç dökülmeleri, alın bölgesine saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin sayısını da oldukça arttımıştır.

Yüzün estetiğini doğrudan etkilemesi

Alın bölgesinin şekli ve genişliği yüzün yapısını direkt olarak etkilemektedir. Saç ekimi sonrası yanlış alın çizgisi yapılmış olan kişilerin yüz estetikleri ortadan kalkar. Bu sebeple alın bölgesine yapılacak olan müdahaellerde altın oran dikkate alınmalı, kişinin doğal yüz yapısı ile en doğru analizler sonrasında alın çizgisinin yerine ve şekline karar verilmelidir. Yüz estetiğini doğrudan etkilen alın çizgisi aynı zamanda yaş ve karakterle de ilgili farklı mesajlar taşıyabilmektedir.

Alın Bölgesine Saç Ekimi Yaptırmak

Alın bölgesine saç ekimi yaptırmanın farklı sebepleri vardır. Alın bölgesine yapılan saç ekimi genel itibariyle normal saç ekiminden farklı olmasa da biraz daha özen ve hassasiyet gerektirmektedir.

Doğuştan alnı açık olan kişiler:

Bazı kişilerin alın bölgesi doğuştan fazla geniş ve açıktır. Bunun sebebi saç dökülmesi değil, karakteristik özelliklerdir. Böyle durumlarda bir estetik operasyonu gibi alın bölgesini düzeltme ve yüz estetiğini arttıkmak için alın bölgesine saç ekimi yapılabilmektedir.

Sadece alın bölgesinde saç dökülmesi yaşayan kişiler:

Bazı kişilerde ise saç dökülmesi yalnızca alın bölgesinde gerçekleşmiş ve alın bölgesinde ciddi bir açılma bırakarak durmuştur. Böyle durumlarda  alın bölgesindeki kelleşmenin telafi edilebilmesi için yine alın bölgesine saç ekimi yaptırılması düşünülebilir.

Erkek tipi dökülme sebebiyle kelleşme yaşayan kişiler:

Erkek tipi dökülme, alın bölgesi ve tepe bölgesinde başlar ve büyür. Saç ekimlerinin %94’ü bu şekildeki dökülmeler sebebiyle yapılan saç ekimleridir. Yani saç ekimi operasyonlarının büyük bir çoğunluğunda alın bölgesine saç ekimi yaptırılmaktadır.

Alıntı : DR. Hakan Tetik  / Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı